Doğal Taş Rehberi

Mercan Taşının Özellikleri ve Faydaları

Astroloji: Terazi, Akrep ve Balık Burçları
Birincil Çakra: Kök Çakrası ve Güneş Sinir Ağı Çakrası
Renk: Beyazdan kırmızıya, pembe ve turuncunun her tonu, opak, mat
Menşei: Afrika, Avustralya, Batı Hint Adaları, Malezya, İtalya, Cezayir, Sicilya, İspanya, Japonya kıyıları ve Büyük Okyanus
Ulaşılabilirlik: Yaygın
Mineral Sınıfı: Mercan
Sertlik: Mohs değerine göre 3-4
Titreşim: 2 numara

MERCAN / CORAL

Mercan sihirli koruyucu bir taş olarak bir çok kültürde barınmaktadır. Eski Mısırda mercanın mutluluk ve zenginlik getirdiğine inanılırmış. Ancak tüm toplumlar tarafından güçlü bir şifa taşı olarak bilinmektedir. Kendine özgü kırmızı rengi ve kişilerin gerek ruh gerek de cilt sağlığına olumlu etkileriyle şifalı taşlar arasında kendine oldukça özel bir yer edinen mercan taşının kaynağı ise oldukça ilginçtir. Bu taş, organik yapıdaki denizde yaşayan canlıların iskeletinden oluşmaktadır. Özellikle de sıcak denizlerde bulunmaktadır. Bu taşın diğer bir adı da, sihirli taştır. Mercan taşının faydalı olduğu bilgileri, Eski Mısıra kadar dayanmaktadır. Eski Mısırda bu taş mutluluk ve de şifa amacıyla kullanılmıştır.

Fiziksel Şifa Özellikleri
Yine depresyon durumlarında bu taşın olumlu etkileri gözlenmiştir. Eğer bir kişi, özgüven problemi yaşıyorsa bu taşı yanında bulundurmalıdır. Mercan, cilt hastalıkları için de oldukça sağlıklı ve olumlu bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cilt hastalıkların başında ise, sedef gelir. Sedef hastalığının tedavisinde bu taştan faydalanılmaktadır. Tedavi edici özelliktedir.

  • Yüksek kolesterolü dengeleyici etkisi
  • Cilt rahatsızlıkları (sedef)
  • Paratiroid eksikliği (vücutta kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesinde rol alan hormon)
  • Akciğer rahatsızlıklarında tedavilere destek amaçlı kullanılır.
  • Anemi tedavisinde kullanılır

Bir cevap yazın